Tata – to jedno z pierwszych słów, jakie wypowiada dziecko. Poprzez wołanie taty maluch pokazuje, jak duże znaczenie w jego życiu ma właśnie ojciec. Również podejmowane przez ojców decyzje są ważne dla rozwoju, zdrowia i przyszłości niemowlęcia. Tato, jesteś niezastąpiony – wspieraj swoje dziecko w 1000 pierwszych dni jego życia!

Dlaczego wsparcie ojca w 1000 pierwszych dni życia dziecka jest ważne?

Miłość, bezpieczeństwo i radosny, harmonijny rozwój – to najważniejsze, co oboje rodzice mogą zapewnić swojemu dziecku, poprzez opiekę nad nim, pielęgnację, a także żywienie. Aktywny udział w życiu malucha zarówno mamy, jak i taty ma ogromne znaczenie dla młodego, kształtującego się organizmu oraz psychiki. Wybory oraz decyzje opiekunów w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka – liczonego od poczęcia przez pierwsze lata – są bardzo ważne i trzeba podejmować je świadomie. Jak pokazują wyniki najnowszych badań, już 67% rodziców najmłodszych Polaków deklaruje znajomość idei 1000 pierwszych dni – zależności między żywieniem w tym okresie a przyszłym zdrowiem. Dzięki pozytywnym wyborom żywieniowym już dzisiaj opiekunowie budują zdrowie przyszłych pokoleń!

Ojciec dziecka to niezastąpione wsparcie

Kiedyś tata spędzał całe dnie poza domem, pracując i zarabiając na utrzymanie rodziny. Model ten, ze względu na zauważenie kluczowej roli ojca w rozwoju i wychowaniu dziecka, a także pracę zawodową kobiety, coraz bardziej ewoluuje. Mężczyzna dba o partnerkę, kiedy ta spodziewa się dziecka, wspiera ją, kiedy mama karmi piersią, a także angażuje się w pomoc przy maluszku. Z badania Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że ojcowie dzielą się zadaniami związanymi z opieką nad dzieckiem z partnerkami i coraz częściej deklarują, że pielęgnacja czy żywienie dziecka realizowane powinny być przez oboje rodziców. Zaangażowanie taty jest ważne m.in. ze względu na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, jego samopoczucie i przyszłe zdrowie.

Żywienie ma znaczenie – również dla taty

Według najnowszych danych współcześni ojcowie poświęcają swoim dzieciom już 2 godziny dziennie. Przejmują od partnerki część obowiązków, np. kąpanie czy usypianie malucha. Coraz częściej biorą też czynny udział w żywieniu dziecka – 55% ojców deklaruje, że na równi z matką dziecka zajmuje się przygotowywaniem jedzenia dla dziecka. To ważne, ponieważ właśnie w pierwszych latach życia kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe. Komponowana przez oboje rodziców dieta ma realny wpływ na przyszłe zdrowie maluszka, dlatego tak ważne jest, aby wszystkie 1000 decyzji podejmowanych w okresie 1000 pierwszych dni było świadomych i z myślą o dobru dziecka.


Czy wiecie, że…

…to rodzic decyduje CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane, a dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje. Pamiętajcie o tej zasadzie, aby kształtować u maluszka prawidłowe nawyki żywieniowe.

 

Wszystkich ojców poszukujących informacji na temat prawidłowego żywienia kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz najmłodszych dzieci zachęcamy do odwiedzenia strony edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia:www.1000dni.pl.