Szkoccy naukowcy odkryli gen, który jest odpowiedzialny za nasze upodobanie, albo przeciwnie, niechęć do picia kawy. Wyniki swoich badań opublikowali w piśmie „Nature”.

Badania były koordynowane przez Instytut Ushera przy Uniwersytecie w Edynburgu,  a przeprowadzono je na grupie 1100 włoskich ochotników. Najpierw pobrano od nich próbki DNA a potem poproszono o wypełnienie bardzo szczegółowej ankiety na temat ich zwyczajów związanych z piciem kawy.

Szybko odkryto różnicę między osobami, które uwielbiają kawę i tymi, które za nią nie przepadają. Ta różnica polega na genie o nazwie PDSS2. Jego obecność, według szkockich naukowców ma wpływ na metabolizm kofeiny. Osoby, u których ten gen występował pili mniej kawy niż te, które były pozbawione tego genu. Doszli więc do wniosku, że obecność tego genu spowalnia metabolizm kofeiny, dzięki czemu wystarcza niewielka ilość kawy do zaspokojenia potrzeb kofeinowych danej osoby. Ci, którzy są pozbawieni tego genu metabolizują kawę szybciej i dlatego ich organizm domaga się większych ilości kawy. Naukowcy zapowiadają już dalsze badania, bo chcą zweryfikować swoje hipotezy na większej grupie badanych z innych krajów.