Nowotwór skóry wywołany opalaniem się w solarium, staje się coraz częstszym schorzeniem dotykającym młodych osób. Planowany jest projekt ustawy zabraniający korzystanie z solariów osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Projekt obejmuje nie tylko zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie, ale również karę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych dla tych punktów, które przyzwoliły do złamania tego zakazu. Ponadto solaria będą zobowiązane do tego, by informować swoich klientów o zagrożeniach związanych z opalaniem się pod wpływem sztucznych promieni UV. Takie główne założenia mają znaleźć się w ustawie o zasadach korzystania z solariów przez małoletnich.

Niepełnoletnie osoby będą mogły korzystać z solariów wyłącznie posiadając pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub sądu opiekuńczego, jeśli nieletni nie posiada prawnych opiekunów. Solaria wyposażone w łóżka opalające, będą miały obowiązek zawiesić w widocznym miejscu informację o szkodliwym działaniu opalania, a także granicach dolnych dozwolonego wieku. Ponadto każdy klient ma być weryfikowany pod względem jego wieku, poprzez okazanie swojego dowodu tożsamości. Wnioskodawcami projektu ustawy są Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii. Projekt ma znaleźć się w Sejmie jeszcze w tym roku.