Uwielbiana przez wszystkich, poprawia humor, cudownie pachnie i smakuje. Jest ceniona na całym świecie już od ponad 200 lat, a 12 kwietnia obchodzimy jej święto- czekolada, wybór cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego, środka słodzącego i innych dodatków.

Czekolada znana już była przez Majów i Azteków i to oni jako pierwsi jej kosztowali w postaci napoju czekoladowego, dopiero w XV wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przywiózł ziarna kakaowca z jednej z wypraw dotarła ona na nasz kontynent. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. W 1828 roku została opatentowana metoda proszkowania nasion kakaowca. Łączono cukier, kakao i rozpuszczony tłuszcz kakaowy, następnie całość wylewano do formy. 

Spożywanie regularne niewielkiej ilości czekolady przynosi wiele korzyści, czekolada nie tylko dobrze smakuje i poprawia samopoczucie, ale ma także korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jest to dobra informacja, dla tych którzy lubią słodycze, warto więc zamienić coś słodkiego na kawałek czekolady. To, że czekolada poprawia nastrój jest chyba oczywistością dla każdego. Co więcej, ludzie często czują się mniej zestresowaniu i bardziej pozytywnie nastawieni. A jeśli dopada Cię czasem chandra, warto więc wybrać czekoladę niż inne słodkie szaleństwo, które zapewne będzie mniej zdrowsze. 

Na zakończenie, czekolada powinna być spożywana w umiarkowanych ilościach, ponieważ zawiera dużo kalorii, cukru oraz tłuszczu, a jej nadmiar może więc szkodliwie wpłynąć na nasz organizm. Gorzka czekolada zawiera więcej kakao, a zdecydowanie mniej cukru niż mleczna czekolada. Zatem dla zdrowia lepiej sięgnąć po gorzką czekoladę.