Niestety nawet małe miasteczka mają poważne problemy ze smogiem i można o tym się przekonać szczególnie o tej porze roku w bezwietrzne dni. Sezon zimowy w pełni, a co za tym idzie musimy zadbać o odpowiednią temperaturę w naszych mieszkaniach i domach. O ile bloki są podłączone do ciepłowni lub mają własne kotłownie gazowe o tyle w kamienicach nie jest to już takie oczywiste. Domy jednorodzinne jedynie wybudowane w okresie ostatnich kilkunastu lat, zostały wyposażone w ogrzewanie gazowe. Problemem złej jakości powietrza najbardziej zatem dotyka osiedli domów jednorodzinnych.

Szkodliwy smog tworzą wilgoć i pyły zawieszone w powietrzu. Ich dopuszczalny poziom dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Smog jest dużym zagrożeniem dla zdrowia. Zawarte w nim pyły są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub nawet paraliż układu krwionośnego.

Ale nasuwa się pytanie- skąd mamy wiedzieć jaki jest stan powietrza?

Pierwsza możliwość- sprawdzanie informacji na stronie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current Niestety w danym mieście jeśli jest czujnik to tylko jeden. Widoczne stacje zostały uruchomione na wniosek gmin.

Druga możliwość- sprawdzenie informacji na stronie http://looko2.com/heatmap.php Ta sieć czujników została uruchomiona w 2016 r i cały czas jest rozwijana. Budowana jest z inicjatywy gmin, przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Jeden taki czujnik gotowy do użycia na dziś kosztuje niespełna 600 zł.
Dzięki korzystnej cenie LOOKO2, która w porównaniu do cen dotychczas istniejących rozwiązań jest wielokrotnie niższa, zaczęły pojawiać się społeczne grupy propagujące akcję walki ze smogiem. Na dzień dzisiejszy najlepiej monitorowanym miastem w Polsce jest Ostrów Wielkopolski, w którym działa już ponad 20 czujników. Mieszkańcy powiatu ostrowskiego mają również możliwość bezpłatnego wypożyczenia czujnika. Taka wypożyczalnia powstała z inicjatywy lokalnej firmy „Info-Net Najlepszy Internet”. Dzięki takiej inicjatywie można dokonać pomiaru na własnej posesji. Każdy może sprawdzić jaki jest stan powietrza w jego miejscu zamieszkania, zamiast opierać się o dane stacji WIOŚ oddalonej o kilka lub kilkanaście kilometrów.