Pyszne, aromatyczne i dietetyczne, doskonałe do deserów oraz przetworów. Mowa o truskawkach, pysznym źródle witamin i minerałów. W ubiegłym roku o tej porze zastanawialiśmy się, czy truskawki będą dostępne za mniej niż 6 zł, a w tym zastanawiamy się, czy spróbujemy tych przysmaków, czy nas na nie stać...Truskawki na wagę złota?

W lokalnych ogrodach i na działkach jest ich jak na lekarstwo z racji wiosennych przymrozków, a te w sklepach kosztują ponad 15 - 20 zł za kg (z Węgier, Hiszpanii i Grecji), zaś pierwsze polskie są jeszcze droższe lub ceną nie odbiegają od importowanych. Dla porównania, w ubiegłym roku na początku czerwca truskawki na lokalnych ryneczkach kosztowały 4 - 6 zł. 

W regionie truskawki dojrzewają w czerwcu, jednak już dziś wiadomo, że będą znacznie droższe niż w poprzednim sezonie. Sadownicy w całej Polsce alarmują o wysokości swoich strat, szacuje je w kraju ponad 200 komisji. Przymrozki ograniczą zbiory wszystkich wczesnych owoców: wiśni, czereśni, moreli, brzoskwiń, a także jabłek i gruszek.

A WY PRÓBOWALIŚCIE JUŻ TEGOROCZNYCH TRUSKAWEK?


fot. Elżbieta Węgrzyn